تازه های اخبار تازه های اخبار

مصاحبه رادیویی مدیر شعب استان گلستان با موضوع بانکداری اسلامی

مجید اسدی فر مدیر شعب استان گلستان طی نشستی با خبرنگار اعزامی از صداوسیمای مرکز استان، در مصاحبه‌ای رادیویی با موضوع بانکداری اسلامی حضور یافت

مدیر شعب استان در این مصاحبه خبری، طی سخنانی گفت: بانکداری اسلامی متشکل از دو مفهوم بانکداری و اسلامی است که روش بانکداری از قدیم در کشورهای اروپایی متداول و در کشورهای اسلامی به‌ویژه ایران با استناد به اصول فقه، سعی در اسلامی کردن آن شده است.

وی افزود: پس از انقلاب اسلامی و در تاریخ 10 شهریور 1363 قانون بانکداری بدون ربا که نشیت‌گرفته از قوانین بانکداری اسلامی می‌باشد به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. اسدی فر ادامه داد: عقود قرض‌الحسنه، مشارکت، مضاربه، سلف، مرابحه، فروش اقساطی، اجاره به‌شرط تملیک و ... ازجمله عقود اسلامی می‌باشند.

مدیر شعب استان اظهار داشت: هدف بر این بوده است که منابع بانک‌ها در قالب این عقود که تمامی آنها با تنظیم قرارداد فی‌مابین وکیل با موکل، راهن با مرتهن، قرض گیرنده با قرض دهنده و ... انجام می‌پذیرد، در راستای کمک به تولید و پیشرفت کشور باشد، اما با افزایش تورم و قطعاً تحریم‌های ظالمانه که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی شاهد آن هستیم این مسیر دچار انحراف شد و به جای آنکه برای نگهداری پول مردم کارمزد اخذ شود، سود پرداخت‌شده و در کنار آن نیز بانک‌ها مجبور به پرداخت تسهیلات با نرخ‌های بالاتر از سودهای پرداختی به بخش‌های مختلف می‌باشند.

مجید اسدی فر در ادامه یادآور شد: پرداخت سود بیشتر مساویست با پرداخت تسهیلات با سود بیشتر و ضربه به تولید کشور به دلیل افزایش هزینه‌های مرتبط با تولید.

 وی تصریح کرد: باید راهکاری اندیشیده شود که مردم از محل سود واحدهای تولیدی که سرمایه‌گذاری می‌کنند، بهره‌مند شوند و در کنار آن بازارهای ثانویه و حبابی همچون بازار سکه، ارز، طلا و غیره در نقطه مقابل بانک‌ها قرار دارند و چنانچه بانک‌ها و شرکت‌های وابسته سودهای مورد انتظار را پرداخت نکنند، سرمایه‌ها به آن بازارها منتقل می‌شود.

 مدیر شعب استان در پایان ابراز امیدواری نمود، با اتخاذ تدابیر مؤثر و راهکارهای اجرایی لازم توسط مسیولان کشوری، در آینده شاهد ثبات و پیشرفت نظام اقتصادی کشور باشیم.
آخرین بروزرسانی 1399/5/26