تازه های اخبار تازه های اخبار

همکار بازنشسته شاعر و خوش ذوق گلستانی

عبدالملک خرمالی همکار آزاده بازنشسته و شاعر خوش ذوق ترکمن مدیریت گلستان موفق به کسب مقام برتر و برگزیده برای بهترین شعر کوتاه نو شد

عبدالملک خرمالی همکار آزاده بازنشسته و شاعر خوش ذوق ترکمن مدیریت گلستان موفق به کسب مقام برتر و برگزیده برای بهترین شعر کوتاه نو در قالب سپید در دومین اجلاس جهانی شاعران "هم سرا " و اولین نشست بزرگ جمعیت شاعران آزاد ایران که در فرهنگسرای بهمن تهران برگزار شد گردید

 عبدالملک خرمالی همکار آزاده بازنشسته و شاعر خوش ذوق ترکمن مدیریت گلستان موفق به کسب مقام برتر و برگزیده برای بهترین شعر کوتاه نو در قالب سپید در دومین اجلاس جهانی شاعران "هم سرا " و اولین نشست بزرگ جمعیت شاعران آزاد ایران که در فرهنگسرای بهمن تهران برگزار شد گردید، لذا به همین مناسبت بر آن شدیم تا در خصوص کسب این موفقیت با ایشان گفتگو نماییم.
مختصری از بیو گرافی خود را بیان بفرمایید ؟
عبدالملک خرمالی هستم متولد 1345 ، در سال 1365 برای دفاع از میهن اسلامی به جبهه رفتم و در مورخ 21 تیر ماه 67 به اسارت رژیم بعث عراق درآمدم و به لطف الهی در 19 شهریور 69 از اسارت آزاد و به آغوش خانواده بازگشتم .در سال 1370 در بانک مسکن استخدام و در شعبه مرکزی گنبد کاووس مشغول به خدمت شدم و چون آن موقع تحصیلات ابتدایی داشتم تا ده سال در رده ی خدماتی انجام وظیفه نمودم و با اخذ دیپلم بایگان و ماشین نویس شدم و سرانجام در آبان ماه سال 90 به افتخار بازنشستگی نایل شدم .
آقای خرمالی شنیدیم که شما شعر می گویید ، چطور به شعرسرایی روی آوردید ؟ و از چه زمانی به نوشتن شعر پرداختید ؟
-من در دوران نوجوانی علاقه بسیار زیادی به خواندن اشعار و ترانه های ترکمنی داشتم و با رویا پردازی به نوشتن شعر به زبان ترکمنی روی آوردم و این علاقه زیاد به نوشتن در افکارم همیشه بیدار بود و این موضوع باعث شد تا در سال 77 عضو انجمن میراث ترکمنی شوم .
چگونه به شعر فارسی علاقه مند شدید ؟
چند سال پیش به انجمن شعر ادب حافظ در شهرستان گنبد کاووس رفتم و چند شعر را به زبان ترکمنی خواندم و به فارسی ترجمه کردم که دوستان شاعر فارس اشعارم را پسندیدند وگفتند گویا شما این اشعار را اول به فارسی نوشتید و بعد به ترکمنی ترجمه کردید،این بود که علاقه ام به نوشتن به زبان فارسی بیشتر شد .
همکار گرامی شما در چه سبکی شعر می نویسید ؟
-من بیشتر شعر کوتاه پریسکه مینویسم ،یعنی در کوتاه ترین جمله عمیقترین مطلب را بیان کردن ،این نوع شعر ، مفهوم را می رساند ، وزن و قافیه ندارد ، چون ذاتا آدم کم حرفی می باشم، شعر را هم کوتاه می نویسم ،باید آرایه ها را رعایت نمود و خیال و زیبایی کلام در شعر باید باشد ، این نوع اشعار را اول هایکو می گفتند چون واژه هایکو خارجی می باشد این نوع شعر را آقای علیرضا بهرهی درمورخ 8/8/91 سبک پریسکه نام گذاری کردند، واژه پریسکه به معنی فارسی آسیای میانه ( جرقه های کوچک آتش ) می باشد ، با پیشرفت علم و تکنولوژی انسانهای امروزی حوصله مطالب طولانی را ندارند مخصوصا جوانان ، این سبک ابداع شده است تا خلای نیاز های روحی راتامین نماید ، این سبک شعر امروزی می باشد و جوامع ایرانی و خارجی در این سبک کتابها نوشته اند .
از چه سالی نوشتن شعر را به فارسی آغاز کردید و آیا تاکنون کتابی چاپ نموده اید ؟
-از سال 93 با جدیت شروع به نوشتن شعر به زبان فارسی نمودم و در فروردین 95 اولین کتاب شعرم به نام " مداد خاکستری " چاپ شد و یک کتاب دیگری هم دارم با نام " گناه آینه " که مراحل چاپی را طی میکند.
آقای خرمالی در کدام همایش ها شرکت کردید و تاکنون چه مقامهایی را کسب نمودید ؟
-بنده چندین بار در شب شعر در گنبد و گرگان شرکت کردم و لوح تقدیردریافت نمودم ،و چندین بار اشعارم در نشریه هفته نامه گلشن مهر استان گلستان به چاپ رسیده است و اخیرا در اجلاس جهانی شاعران همسرا که به مناسبت میلاد فرخنده امام رضا (ع) در مورخ 24 مرداد ماه 95 در فرهنگسرای بهمن تهران برگزار شد شرکت نمودم و موفق به دریافت برترین جایزه (تندیس لاله ی زرین ) شدم .
لطفا آن شعری که باعث شد در این اجلاس مقام برتر را کسب نمایید بیان کنید ؟
 - از هر شاعر یک شعر خواستند که من شعر زیر را انتخاب کردم که ضد جنگ و خشونت بود ؛
خداوند گندم را خوشه ای آفرید 
انگور را خوشه ای 
این بشر بمب را خوشه ای ...


آقای خرمالی مضامین شعری شما چیست ؟
-من الگو از طبیعت میگیرم و معتقدم  شعر در طبیعت موجود است، باید شاعر کشف کند ،با دیدن درخت ، سبزه ، گل ، رودخانه ، دریا و ... شعر می نویسم و هچنین درباره طبیعت و محیط زیست ، عاشقانه و دغدغه های جامعه .

ضمن تشکر از شما بخاطر وقتی که در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر مطلبی هست بفرمایید ؟
طول عمرمقام معظم رهبری ، پیشرفت و تحقق کامل اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و جهانی عاری از هر گونه جنگ و خشو نت را آرزو میکنم .
گفتگو : علیرضا کلبادی نژاد ، کارشناس روابط عمومی مدیریت استان گلستان

آخرین بروزرسانی 1395/11/4