نمایش اخبار نمایش اخبار

دلایل افزایش نرخ ارز در بازار

نماینده مردم ماکو در مجلس شورای اسلامی عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات، بر هم خوردن عرضه و تقاضا و هیجانات روانی را عامل اصلی افزایش نرخ ارز عنوان کرد.

محمد علیپور در گفتگو با پایگاه خبری بانک مسکن ـ هیبنا ، با اشاره به دلایل نوسانات نرخ ارز در ماه‌های اخیر، گفت: عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات و همچنین برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا مهم‌ترین علل این نوسانات قیمتی هستند.
وی با بیان اینکه نوسانات ارزی موضوعی همیشگی در اقتصاد ایران بوده اما کنترل آن بسته به هر دولتی متفاوت است، افزود: در حال حاضر هیجانات و جو روانی بیشترین تاثیر را در نوسانات قیمت ارز داشته‌اند.
علیپور با تاکید بر اینکه اقتصادی نبودن بسیاری از مولفه‌های رشد نرخ ارز دلیل محکمی بر پیش‌بینی کاهش نرخ آن است، تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر بسیاری از بازارها از نرخ ارز تاثیر گرفته و درگیر تلاطم قیمتی شده‌اند.
وی با بیان اینکه پایان بخشی به بورس بازی در ارز یکی از مهم‌ترین مولفه‌هایی است که می‌تواند ثبات نسبی در این بازار ایجاد کند، گفت: هر چند تحریم‌ها در وضعیت فعلی نرخ ارز بی‌تاثیر نیست اما تجربه ثابت کرده که مدیریت صحیح بر بازار می‌تواند از تنش قیمتی جلوگیری کند.
این نماینده مردم در مجلس، با تاکید بر اینکه تحت کنترل درآوردن بازار از سوی بانک مرکزی مطالبه جدی است که باید به زودی محقق شود، افزود: به طور حتم با توجه به مکانیزم‌های بازار هیجان‌های مقطعی بازار از میان رفته و ساماندهی نرخ‌ها به زودی آغاز می‌شود.
وی با بیان اینکه موضوع مهمی که باید مورد توجه مردم قرار بگیرد عدم سرمایه‌گذاری در بازارهای غیرمطمین است، تصریح کرد: مردم گاهی با سرمایه‌گذاری در این نوع بازارها خود به تنش‌های قیمتی دامن می‌زنند در حالی که علم به ناپایداری این بازارها ورود سرمایه‌ها به آن را متوقف می‌کند.

آخرین بروزرسانی 1399/4/2